• 536708449

Orteza to urządzenie stosowane do korekcji lub wspomagania funkcji narządu ruchu. Mogą być używane w przypadku urazów, chorób, wad wrodzonych lub zaburzeń postawy, jak również być stosowane w celu poprawy wydajności lub komfortu podczas wykonywania różnych aktywności. Jak się jednak okazuje, ortez nie wynaleziono wczoraj. Jak ortezy zmieniały się na przestrzeni wieków?

Początki ortez

Pierwsze ślady stosowania ortez pochodzą z epoki żelaza, około 1200 r. p.n.e. Wtedy to ludzie zaczęli używać skóry, tkanin i metalu do tworzenia szyn i opasek na uszkodzone lub zniekształcone kończyny i stawy. Przykładem takiej prymitywnej ortezy jest egipska szyna na palec u nogi z około 600 r. p.n.e., która była wykonana z drewna i skóry i miała na celu zapobiec zrostowi kości po złamaniu. Inny przykład to grecka szyna na kolano z około 300 r. p.n.e., wykonana z brązu w celu stabilizacji stawu po urazie.

W średniowieczu ortez używano głównie do leczenia złamań kości i zwichnięć stawów. Ortezy były wtedy robione przez rzemieślników i kowali, którzy wykorzystywali skórę, drewno, metal i tkaninę do tworzenia sztywnych lub elastycznych opatrunków. Przykładem takiej ortezy jest włoska szyna na rękę i przedramię z XV wieku, której celem było unieruchomienie kończyny po złamaniu.

Rozwój ortez

Wraz z rozwojem medycyny i technologii ortezy zaczęły być coraz bardziej zaawansowane i skuteczne. W XVIII wieku pojawiły się pierwsze ortezy regulowane i sprężynowe, które umożliwiały lepsze dopasowanie i większą swobodę ruchu, np. angielska szyna na kolano z XVIII wieku miała na celu wspomaganie ruchomości stawu po uszkodzeniu więzadeł.

W XIX wieku ortezy stały się coraz bardziej specjalistyczne i dostosowane do różnych schorzeń i potrzeb. Pojawiły się również pierwsze ortezy elektryczne i pneumatyczne, które wykorzystywały prąd lub powietrze do stymulacji lub napędzania mięśni, np. niemiecka szyna na rękę i przedramię z XIX wieku, której celem było leczenie porażenia nerwu łokciowego za pomocą prądu.

Współczesne ortezy są wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak włókna węglowe, tytan czy silikon, i wykorzystują najnowsze technologie, np. druk 3D, czujniki czy mikroprocesory. Ortezy są również coraz bardziej indywidualne i dopasowane do potrzeb i wymiarów użytkownika. Jeśli szukasz firmy, która oferuje Ci profesjonalne usługi i wysokiej jakości ortezy na rękę i przedramię lub inną część ciała, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Orthoprint w Łodzi.